Chorea Bohemica je svým charakterem hudebně taneční divadlo, svou pověstí špičkový český umělecký soubor v oblasti jevištního ztvárnění tradičních projevů lidového umění, který svým současným pojetím pokladů českého folklóru, zdůrazňujícím především jeho humor a poezii, dosahuje kdekoliv a při každém vystoupení nejužšího kontaktu s divákem.

Chorea Bohemica byla založena na podzim roku 1967 choreografkou Alenou Skálovou a hudebním skladatelem Jaroslavem Krčkem se záměrem vytvořit nově koncipované hudebně taneční divadlo čerpající z kulturního odkazu české a moravské lidové kultury. Představení nového souboru nabídla do té doby nevídaný most : nešlo o autentickou rekonstrukci minulého, ale o otevření nadčasové dimenze oproštěné od nánosu historismu.

Tomuto záměru vyhovoval tvar komorně laděných kompozic, které se v jednotlivých představeních skládaly ve svébytné programové celky. Vznikla tak řada dnes již legendárních celovečerních programů z nichž dva - České legendy a zpěvy vánoční a pořad Chorea et danza rusticana tvoří kmenový repertoár. Soubor Chorea Bohemica přišel s něčím zcela jedinečným : nechtěl kopírovat vesnické veselice, lidové písně pro něj nebyly zbožněným dogmatem, ale otevřenou otázkou, inspirací pro odhalení nových, dosud nepojmenovaných perspektiv. Výsledkem pak byl nezaměnitelný rukopis umocněný schopností interpretů spojit jeviště a hlediště ve vzácných okamžicích vzájemnosti a porozumění. Čemuž odpovídají i dobové články z médií.

O tom, že představení souboru Chorea Bohemica nejsou určena, a tedy srozumitelná, pouze domácímu publiku svědčí opakovaná pozvání na koncertní turné po evropských zemích i do zámoří. Proto, za dobu svého působení hostoval ve většině zemí Evropy , ale také v USA. Pro svou osobitou choreografii a vysokou interpretační úroveň je soubor často využíván Českou televizí i Českým filmem.

Jeho samostatné televizní pořady Chorea et danza rusticana a České legendy byly již několikrát reprízovány. Členy souboru jste mohli vidět také ve Formanově filmu Amadeus.

A čím dodnes soubor přitahuje? Především radostí ze hry, pohybu a zpěvu.